Skip to content
Skip to top of page

Voida(2) To be able to

Translations

  • To be
  • To feel

Indicative, indikatiivi

The present, imperfect, perfect, and past perfect tenses in English correspond to "speaks", "spoke", "has spoken", and "had spoken".

Present tense, preseens

ConjugationNegative
Minä voinMinä en voi
Sinä voitSinä et voi
Hän voiHän ei voi
Me voimmeMe emme voi
Te voitteTe ette voi
He voivatHe eivät voi
Passiivi voidaanPassiivi ei voida

Past tense, imperfekti

ConjugationNegative
Minä voinMinä en voinut
Sinä voitSinä et voinut
Hän voiHän ei voinut
Me voimmeMe emme voineet
Te voitteTe ette voineet
He voivatHe eivät voineet
Passiivi voitiinPassiivi ei voitu

Perfect tense, perfekti

ConjugationNegative
Minä olen voinutMinä en ole voinut
Sinä olet voinutSinä et ole voinut
Hän on voinutHän ei ole voinut
Me olemme voineetMe emme ole voineet
Te olette voineetTe ette ole voineet
He ovat voineetHe eivät ole voineet
Passiivi on voituPassiivi ei ole voitu

Past Perfect tense, plusvamperfekti

ConjugationNegative
Minä olin voinutMinä en ollut voinut
Sinä olit voinutSinä et ollut voinut
Hän oli voinutHän ei ollut voinut
Me olimme voineetMe emme olleet voineet
Te olitte voineetTe ette olleet voineet
He olivat voineetHe eivät olleet voineet
Passiivi oli voituPassiivi ei ollut voitu

Conditional, konditionaali

The conditional mood in English typically corresponds to "would" or "should".

Present tense, preseens

ConjugationNegative
Minä voisinMinä en voisi
Sinä voisitSinä et voisi
Hän voisiHän ei voisi
Me voisimmeMe emme voisi
Te voisitteTe ette voisi
He voisivatHe eivät voisi
Passiivi voitaisiinPassiivi ei voitaisi

Perfect tense, perfekti

ConjugationNegative
Minä olisin voinutMinä en olisi voinut
Sinä olisit voinutSinä et olisi voinut
Hän olisi voinutHän ei olisi voinut
Me olisimme voineetMe emme olisi voineet
Te olisitte voineetTe ette olisi voineet
He olisivat voineetHe eivät olisi voineet
Passiivi olisi voituPassiivi ei olisi voitu