Skip to content
Skip to top of page

Pysäköidä(2) To park

Indicative, indikatiivi

The present, imperfect, perfect, and past perfect tenses in English correspond to "speaks", "spoke", "has spoken", and "had spoken".

Present tense, preseens

ConjugationNegative
Minä pysäköinMinä en pysäköi
Sinä pysäköitSinä et pysäköi
Hän pysäköiHän ei pysäköi
Me pysäköimmeMe emme pysäköi
Te pysäköitteTe ette pysäköi
He pysäköivätHe eivät pysäköi
Passiivi pysäköidäänPassiivi ei pysäköidä

Past tense, imperfekti

ConjugationNegative
Minä pysäköinMinä en pysäköinyt
Sinä pysäköitSinä et pysäköinyt
Hän pysäköiHän ei pysäköinyt
Me pysäköimmeMe emme pysäköineet
Te pysäköitteTe ette pysäköineet
He pysäköivätHe eivät pysäköineet
Passiivi pysäköitiinPassiivi ei pysäköity

Perfect tense, perfekti

ConjugationNegative
Minä olen pysäköinytMinä en ole pysäköinyt
Sinä olet pysäköinytSinä et ole pysäköinyt
Hän on pysäköinytHän ei ole pysäköinyt
Me olemme pysäköineetMe emme ole pysäköineet
Te olette pysäköineetTe ette ole pysäköineet
He ovat pysäköineetHe eivät ole pysäköineet
Passiivi on pysäköityPassiivi ei ole pysäköity

Past Perfect tense, plusvamperfekti

ConjugationNegative
Minä olin pysäköinytMinä en ollut pysäköinyt
Sinä olit pysäköinytSinä et ollut pysäköinyt
Hän oli pysäköinytHän ei ollut pysäköinyt
Me olimme pysäköineetMe emme olleet pysäköineet
Te olitte pysäköineetTe ette olleet pysäköineet
He olivat pysäköineetHe eivät olleet pysäköineet
Passiivi oli pysäköityPassiivi ei ollut pysäköity

Conditional, konditionaali

The conditional mood in English typically corresponds to "would" or "should".

Present tense, preseens

ConjugationNegative
Minä pysäköisinMinä en pysäköisi
Sinä pysäköisitSinä et pysäköisi
Hän pysäköisiHän ei pysäköisi
Me pysäköisimmeMe emme pysäköisi
Te pysäköisitteTe ette pysäköisi
He pysäköisivätHe eivät pysäköisi
Passiivi pysäköitäisiinPassiivi ei pysäköitäisi

Perfect tense, perfekti

ConjugationNegative
Minä olisin pysäköinytMinä en olisi pysäköinyt
Sinä olisit pysäköinytSinä et olisi pysäköinyt
Hän olisi pysäköinytHän ei olisi pysäköinyt
Me olisimme pysäköineetMe emme olisi pysäköineet
Te olisitte pysäköineetTe ette olisi pysäköineet
He olisivat pysäköineetHe eivät olisi pysäköineet
Passiivi olisi pysäköityPassiivi ei olisi pysäköity