Skip to content
Skip to top of page

Imuroida(1) To vacuum

Translations

  • To hoover
  • To vacuum-clean
  • To download

Indicative, indikatiivi

The present, imperfect, perfect, and past perfect tenses in English correspond to "speaks", "spoke", "has spoken", and "had spoken".

Present tense, preseens

ConjugationNegative
Minä imuroinMinä en imuroi
Sinä imuroitSinä et imuroi
Hän imuroiHän ei imuroi
Me imuroimmeMe emme imuroi
Te imuroitteTe ette imuroi
He imuroivatHe eivät imuroi
Passiivi imuroidaanPassiivi ei imuroida

Past tense, imperfekti

ConjugationNegative
Minä imuroinMinä en imuroinut
Sinä imuroitSinä et imuroinut
Hän imuroiHän ei imuroinut
Me imuroimmeMe emme imuroineet
Te imuroitteTe ette imuroineet
He imuroivatHe eivät imuroineet
Passiivi imuroitiinPassiivi ei imuroitu

Perfect tense, perfekti

ConjugationNegative
Minä olen imuroinutMinä en ole imuroinut
Sinä olet imuroinutSinä et ole imuroinut
Hän on imuroinutHän ei ole imuroinut
Me olemme imuroineetMe emme ole imuroineet
Te olette imuroineetTe ette ole imuroineet
He ovat imuroineetHe eivät ole imuroineet
Passiivi on imuroituPassiivi ei ole imuroitu

Past Perfect tense, plusvamperfekti

ConjugationNegative
Minä olin imuroinutMinä en ollut imuroinut
Sinä olit imuroinutSinä et ollut imuroinut
Hän oli imuroinutHän ei ollut imuroinut
Me olimme imuroineetMe emme olleet imuroineet
Te olitte imuroineetTe ette olleet imuroineet
He olivat imuroineetHe eivät olleet imuroineet
Passiivi oli imuroituPassiivi ei ollut imuroitu

Conditional, konditionaali

The conditional mood in English typically corresponds to "would" or "should".

Present tense, preseens

ConjugationNegative
Minä imuroisinMinä en imuroisi
Sinä imuroisitSinä et imuroisi
Hän imuroisiHän ei imuroisi
Me imuroisimmeMe emme imuroisi
Te imuroisitteTe ette imuroisi
He imuroisivatHe eivät imuroisi
Passiivi imuroitaisiinPassiivi ei imuroitaisi

Perfect tense, perfekti

ConjugationNegative
Minä olisin imuroinutMinä en olisi imuroinut
Sinä olisit imuroinutSinä et olisi imuroinut
Hän olisi imuroinutHän ei olisi imuroinut
Me olisimme imuroineetMe emme olisi imuroineet
Te olisitte imuroineetTe ette olisi imuroineet
He olisivat imuroineetHe eivät olisi imuroineet
Passiivi olisi imuroituPassiivi ei olisi imuroitu